زندگینامه وزیر

زندگینامه وزیر

زندگینامه محترم حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ

 

خانم حسینه صافی فرزند محترم الحاج عبدالرحیم جلالی در ماه قوس سال ۱۳۵۳ در یک خانواده روشنفکر در ولایت لغمان دیده به جهان گشود  . ایشان دروس ابتدائیه تا ثانوی را در لیسه های عالی ناهید شهید و لیسه ملالی به اتمام رساندند . تحصیلات بعد از دوره بکلوریا را در دارالمعلمین ادامه داده و هم زمان دیپلوم مکالمه پیشرفته زبان انگلیسی را بدست اوردند .

 بعدا بنا به علاقه مندی وافر به علوم سیاسی  در رشته حقوق و علوم سیاسی در پوهنتون طلوع افتاب به تحصیل پرداخته و موفق به اخذ سند دیپلوم از آن پوهنتون گردیدند . ایشان به زبانهای دری ، پشتو ، اردو و انگلیسی تسلط دارند .

خانم صافی بیشتر از بیست سال تجربه در زمینه توسعه و انکشاف متمرکزبه توسعه سازمانی ، ایجاد پالیسی ها و برنامه های توانمند سازی  زنان ، ظرفیت سازی ، دادخواهی برای حقوق زنان ، اعمار صلح ، و حقوق بشر را در کارنامه کاری خویش دارند .

نخستین مبارزات و فعالیت های خویش را از سن پانزده سالگی به حیث کتابدار برای زنان افغان در کشور پاکستان اغاز نموده و متعاقبا به حیث معلم ، مربی معلم ، مربی ارشد ، معاون و رئیس درموسسات ملی و بین المللی ( کمیته بین المللی نجات ،مکتب کنتری گرامر ، داکار ، موسسه بین المللی مهاجرت ، مرکز تعلیمی زنان افغان ، بخش انکشافی ملل متحد ،شبکه زنان افغان و شورای عالی صلح )  ایفای وظیفه نموده اند .

به نمایندگی از زنان افغان در بحث ها ،کانفرانس ها و نشست های ملی و بین المللی چون : کمسیون وضعیت زنان ،کنفرانس لندن ، کنفرانس کابل ، کنفرانس بن دوم ، کنفرانس شیگاکو ، لویه جرگه عنعنوی ، جرگه مشورتی صلح ، گفتگوهای غیر رسمی صلح در اسلو ـ ناروی و دوحه ـ قطر و کنفرانس های ملی ، منطقوی و بین المللی فعالانه  اشتراک داشته اند .

خانم صافی همواره تلاش نموده اند تا وضعیت زنان افغان را انعکاس داده و توجه دول و کشورهای مختلف را برای کمک به  بهبود وضعیت زنان افغان جلب نمایند .

او از حامیان بزرگ تعلیم و تربیه است؛ او معتقد است که کیفیت تعلیم و تربیه راه حل های کلیدی نسبت به پایداری یک ملت است ، که با انتقال مهارت، تجربه و تخصص از طریق عمل به دست میتوان آورد. او همچنین به زندگی شخصی و مسلکی متوازن معتقد است.·       در بيش از ١٠٠ سيمنارهاى علمى اشتراک کرده.adad

اخبار

بیشتر

اعلان کاریابی

بیشتر